Kategoriler
Bebek Örgüleri

Anlatımlı Bebek Patik Modelleri

Bayanlar bu yazımızda sizlerle çok şık ve çok güzel düğmeli bebek patik modelleri ile karşınızdayız.Bu modeller bebeklerinizi minicik ayaklarını sıcacık tutacak :)Ayrıca bu modellerimizin yapımı kolay.:)Hadi hemen yapımına başlayalım…
Öncelikle 16 zincir çekiyoruz..ikinci zincirden itibaren 14 sık iğne yapıyoruz. Uçtaki zincire 3 sık iğne yapıyoruz ve son kalan 2 zincir deliğine 2 sık iğne dolduruyoruz.Bundan sonra 5 sıra daha örüyoruz. Yani toplam 7 sıra olacak şekilde sık iğne yapıyoruz. Topuk ve parmak kısımlarımızda kasmayacak şekilde artırmalar yapıyoruz. 7. sıramız bittiğinde toplam 88 sık iğne yapmamız lazım.
Taban kısmımızı bu şekilde bitiriyoruz. Bu modelde sık iğne kullanabileceğimiz gibi trabzanla da modelimizi örebiliriz.
Patiğimizin yan kısmınıda ,tabanın düz yüzü bize dönükken, sık iğnelerin ters tarafındaki ilmekten alarak 88 tane ikili trabzan yaparak birinci sırayı tamamlıyoruz.Yan kısımlarımızı örerken artırma yapmıyoruz. 2. sırada aynı şekilde olacak ikili trabzan yapıyoruz ve yine artırma yapmıyoruz.Yani trabzan sayımız yine 88 olacak şekilde sıramızı tamamlıyoruz. 3. sırayı açık mavi yapıyoruz. 3. sıramızda da artırma yapmıyoruz bayanlar.
4. sırada azaltmalara başlıyoruz. Patiğimizin ayak kısmını ortalayacak şekilde 8 azaltma yapıyoruz. Bunu 1 azaltma, 2 trabzan,1 azaltma 2 trabzan, 1 azaltma 2 trabzan şeklinde devam ettiriyoruz.(Azaltma için uygulayacağımız yol; başına dolayıp ikisini bir çekip sonuncuyu çekmeden başına dolayıp ikisini bir çekip tığda biriken 3 ilmeğin hepsini birden toplayalım. Tığda biriken 3 ilmeği toplayalım).Diğer mavi iple 5. sıramıza başlıyoruz.Yine 4ncü sırada olduğu gibi 8 eksiltme yapıyoruz. Eksiltmelerde 1 azalt 1 trabzan, 1 azalt 1 trabzan, 1 azalt 1 trabzan şeklinde devam ediyoruz. 6. sırada da yine aynı yerlerden 8 eksiltiyoruz. Bu sefer eksiltmeler 1 azalt 1 azalt…. Şeklindedir.altınzı sıramızın sonunda 64 trabzan yapmış olacağız..Yedinci sıramızda alttaki sıranın son eksiltmenin yapıldığı trabzandan itibaren 8 ilmek sayıp başlıyoruz. 16 zincir çekiyoruz. Dönerek zincirin üzerini 3lü trabzanla başa kadar dolduruyoruz. Zincirin bitiminden sonra patiğin arka kısmına doğru 2li trabzan örmeye devam ediyoruz. (son artırmaya 8 ilmek kalana kadar)
Buradan da 16 zincir çekip dönerek üzerini 3lü trabzanla dolduruyoruz. Son zinciri de doldurduktan sonra patikteki trabzan dibine sıkılayalım. Belirlediğimiz yerlere düğmeleri dikiyoruz.
İsterseniz düğmelerin alt kısmına çıt çıt düğme dikebiliriz ve daha kullanışlı hale getirebiliriz…
Güle güle kullanın …:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.