Kategoriler
Anlatımlı Örgü Modelleri

Anlatımlı Kar tanesi Battaniye Modeli

Anlatacağımız battaniye aslında bebek içinde olabilir ya da yastıkları yapılarak diz battaniyesi olarak da yapılabilir. Görünenin aksine yapımı hem çok kolay hem de çok zevkli bir örnek. Motifin her aşamasını eğlenerek öreceğiniz bu battaniye soğuk kış günlerinde gerçekten en çok kullanacağınız ve en şık parçanız olmaya aday olacaktır. Mobilyalarınıza yada bebeğin cinsiyetine göre çevre ipini seçersiniz ama kar tanelerimiz beyaz olacak şeklinde harika bir battaniyeye sahip olursunuz.

kartanesi battaniyesi 1 resmi

İkinci sırada yukarı çıkışları hep üç zincirle yapıyoruz ve ilk boşluğumuza batıyoruz ve ikili tırabzan yapıyoruz yuvadan yuvaya atlarken zincir çekmeden geçiyoruz. Ve iki tane ikili tırabzan yapıp iki zincir çekip aynı yuvaya bir ikili tırabzan daha yapıyoruz birleşme yerine kadar bu şekilde devam ediyoruz iki zincir çekip yuvarlağı birleştiriyoruz.

kartanesi battaniyesi 2 resmi

Üçüncü sıramızda yine dibindeki boşluğa üç kerede yapılan tırabzan dan üç tane yapıyoruz. Diğer yuvaya atlarken yine zincir çekmeden atlıyoruz üçlü üç adet tırabzan yapıyor iki zincir çekip üçlü üç tırabzan daha yapıyoruz. Ve dördüncü sırada da aynı mantıkla ilerliyoruz. Bu sefer tırabzanlar yuvada dört adet oluyor ve yine aynı sistemde üç zincir çekip dörtlü tırabzanları oluşturuyoruz. Toplam dört sıramız bu şekilde ilerliyor. Sadece zincir çekme sayımız tırabzan sayısı kadar oluyor. Dördüncü sırada tırabzan aralarına dört zincir çekiyoruz.

kartanesi battaniyesi 3 resmi  kartanesi battaniyesi 4 resmi

İkinci ve birleştirici rengimize geçişi dörtlü tırabzanın yanından başlıyoruz. Her tırabzanın üstüne bir sık iğne yapıyoruz. Boşluklara üç sık iğne yapıyoruz ve dörtlü tırabzana dört sık iğne daha yapıyoruz. Ve boşluk kısmına geldiğimizde boşluğa batıp ikili tırabzan yapıyor tekrar ipimizi alıyor ve üçüncü sıradaki boşluğa batarak üç kerede çıkan bir tırabzan yapıyoruz ve tekrar üst boşluğa batarak iki kerede çıkan bir tırabzan yapıp sık iğnemize devan ediyoruz. Bu işlem yapıldığında artık kar tanelerimiz de ortaya çıkmış oluyorlar.

kartanesi battaniyesi 5 resmi   kartanesi battaniyesi 6 resmi

kartanesi battaniyesi 7 resmi

Sık iğneden sonra her yuvaya üç kerede çıktığımız tırabzanları yapıyoruz. Deliklerin olduğu kısımdaki sık iğnenin ortasına gelince iki zincir çekiyoruz ve aynı sık iğnenin yerinden bir tırabzan daha çıkarıyor ve oraya v görüntüsü veriyoruz. Bu sıranın bitiminde ise iki motifi tersleri iç kısma gelecek şekilde koyup sık iğneyle motiflerimizi birleştiriyoruz.

kartanesi battaniyesi 8 resmi   kartanesi battaniyesi 9 resmi

kartanesi battaniyesi 10 resmi

Sevgili hanımlar, bu çok güzel battaniye soğuk kışlarınızın sevgi dolu ısıtıcısı olsun şimdiden kolay gelsin…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.