Anlatımlı Karton İle Atkı Yapımı

Bu atkının yapımı gerçekten hem kolaylığı hem de enteresan yapılış şekli ile sizleri etkileyecektir. Bu atkıyı yaptığınızda birçok kişi hazır zannedecek ya da nasıl yapıldığını merak edecektir. Eski parçalardan yapılan kilimleri anımsatan bir yapım şekli var. Bu en başta sizin hoşunuza gidecektir.

Malzemeler

Karton ya da mukavva

Makas

Dilediğiniz renkte ip

Yapılışı

 İlk olarak kartonumuzu düz bir zemine koyuyoruz. İpimizi etrafında dolayarak tekrar açılabilecek düğümlerle gevşek bir şekilde bağlıyoruz. İstediğimiz kalınlığa geldiğinde dokuma işlemine geçiyoruz.

karton ile atkı 1 resmi

İlk olarak birer tane atlayarak üstte kalan iplerle altta kalacak ipleri elinizle ayırarak ipimizi ardan geçiriyoruz. Bunu farklı renklerle de yapabilirsiniz. Tek renk olmak zorunda değil. Ucunu aradan geçirdikten sonra o ucu daha sonra orda sabitlemek üzere bırakıyoruz.

karton ile atkı 2 resmi

Bu sefer daha önce elimizle ayırmadıklarımızı elimize alıp ipimizi oradan geçiriyoruz. Bir taraf bitip saçak kısmına gelindiğin de kartonumuzu çevirip diğer tarafa da aynı işlemi uyguluyoruz.

karton ile atkı 3 resmi

Örme işlemi bittiğinde ilk olarak attığımız düğümleri çözüyoruz ve ikiye ayrılıyor atkımız. Ver iki tarafında iplerini çözülmemesi için kendi aralarında düğümlüyoruz. Daha sonra saçaklarını eşit olarak kesiyoruz.

karton ile atkı 4 resmi   karton ile atkı 5 resmi

Evet, hanımlar yaklaşık bir saatte kalın bir iple yapabileceğiniz bu atkıyla gerçekten fark yaratacaksınız. Bizim ipimiz biraz inceydi daha kalın bir iple hem daha çabuk bitecek hem de daha dolgun görünecektir.

karton ile atkı 6 resmi

Sevgili hanımlar, gerçekten çok çabuk yapılan ve çok şık duran atkı modeli.

Şimdiden kolay gelsin…

 

 

 

Etiketler:


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:

Anlatımlı Karton İle Atkı Yapımı Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Fatma dedi ki:

  Koyu renk tercih ettiğimde model olarak erkek atkisi olarak hoş bir görünüm olur mu

  1. lale dedi ki:

   Bence hiç güzel olmaz en iyisi sen bi dene biDe açık renk dene bak nasıl. oluyor

 2. Fatma dedi ki:

  Ve bunu desenli yapma şansımız var mı

 3. lale dedi ki:

  Ben bu atkı yapımını çok sevdim

Sayfa başına git