Kategoriler
Anlatımlı Örgü Modelleri

Anlatımlı Nar Tanesi Modeli Yapımı

Merhaba hanımlar, annelerinin bir tanelerine nar tanesi yapacağız bugün. Modelimiz oldukça hoş ve yapımı kolay bir model. Modelinizi oluştururken istediğiniz farklı renk iplerden faydalanıp oldukça renkli bir örgü oluşturabilirsiniz. Biz iki renk başladık ancak dört renk tercih ederseniz daha da güzel ve modeli belirgin olacaktır. Bu modelimizden çok çeşitli şeyler örebilirsiniz. Örneğin; kız bebeklerimiz ve çocuklarımız için harika bir mini etek ya da düz önlü arkalı örüp yanlarından dikerek jile elbise tarzı da örebilirsiniz.

Malzemeler

Yün ip (iki renk)

3,5numara şiş

Yapılışı

İsteğiniz örgüye göre ilmeklerimiz atıp başlıyoruz. İlk 2 sırayı tek renk yünümüz ile düz olarak örüyoruz. Önü ve arkayı düz olarak tek renk işledikten sonra modelimizi yapmaya başlıyoruz. Kenar ilmeğimizi normal alıp 1 düz örüyoruz 2.ilmeğimizi de düz öreceğiz ancak farklı olarak alttaki ilmeğin altına batırıp ipimizi alıp düz örüyoruz. 3.ilmek yine normal ilmeğin içinden 4.ilmek yine alttaki ilmeğin altından batıp düz olarak örüyoruz. Bu şekilde sıramızın sonuna kadar düz olarak örüyoruz ve kenar ilmekle bitirip dönüyoruz.

nar tanesi modeli 1 resmi

Arka sıraya geldiğimizde kenar ilmeği örüp alıyoruz ve düz olarak sıra sonuna kadar herhangi değişiklik yapmadan düz olarak örüp bitiriyoruz. Öne geçtiğimizde ipimizin rengini değiştiriyoruz. Diğer renk ipimiz ile kenar ilmeğimizi örüp başlıyoruz (eğer siz tek renk olarak örmeyi tercih eder iseniz şu noktaya dikkat etmeniz gerekecektir: kenar ilmekten sonraki ilmeğinizi normal düz ördüyseniz bir sonrakinde dibindeki ilmekten batmak suretiyle düz örmeniz gerekecektir.  Yani sırasını değiştirmeniz gerekecek.)

nar tanesi modeli 2 resmi  nar tanesi modeli 3 resmi

İkinci rengimiz ile kenar ilmeğimizi örüyoruz ilk örerken önce normal örüp sonraki ilmeği dibe batarak yapmıştık o yüzden bu sefer tersini yapıyoruz. Dibindeki ilmekten batarak düz örüyoruz ve 3.ilmeğimizi normal kendi ilmeğinden düz örüyoruz. 4.ilmek yine alttakinin dibinden ve 5. İlmek düz olmak suretiyle bu şekilde sıra sonuna kadar örüyoruz. Kenar ilmeğimizi de örüp sıramızı bitiriyoruz.  Bu şekilde nar tanecikleri oluşuyor. Ön sıramız bittikten sonra arka sıramızı yine tüm ilmekleri herhangi bir farklılık yapmadan düz olarak örüp öne dönüyoruz ve yine öne dönerken ipimizin rengini değiştiriyoruz. Bu şekilde yaparak örneğimiz oluşuyor.

nar tanesi modeli 4 resmi

Sevgili hanımlar, gerçekten örüldükten sonra bebeklerimizin üzerinde harika durabilecek bir örnek.

İyi günlerde kullanın

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.