Kategoriler
Anlatımlı Örgü Modelleri

Anlatımlı Parke Taşı Modeli

Bugün ki örgü modelimiz parke taşı modeli. Örgüye yeni başlayan bayanlarımızın kolaylıkla ve keyifle yapabileceği bir modeldir. Modelimizi oluşturmak için iki renk kullandık ancak isteğinize göre renk sayısını çoğaltmak sizin elinizde. Bu modelimizi hem örerken zevk alacağınız, hem de gayet şık duran bir model olduğundan eminim ki hepiniz çok seveceksiniz. Haydi hanımlar, şimdi beraber bu parke taşı örneğimizi yaparak hediyeler hazırlamaya başlayalım.

Malzemeler

2 Renk yün ip ve 3,5 numara şiş

Yapılışı

İlmeklerimizi atarak örgümüze başlıyoruz. 4 sıra düz örüp arka sıramızı ters örüyoruz.  Ön sıraya geldiğimizde ipimizin rengini değiştiriyoruz ve motiflerimizi oluşturmaya başlıyoruz. Kenar ilmeğimizi örüp alıyoruz. 3 ilmek düz örüyoruz, 4 ilmeğe geldiğimizde şişimizi ilmeğimize değil de onun 3 delik altına inip 4.deliğe batırıyoruz normal düz örüp ilmeğimizi alıyoruz.

parke taşı örgü modeli 1 resmi   parke taşı örgü modeli 2 resmi

Bu şekilde 3 normal düz örgü 1 alttaki 4.deliğe batmak ve ilmeği almak suretiyle sıra sonuna kadar örüyoruz. Kenar ilmeğimizi de alarak sıramızı bitiriyoruz. Örgümüzün arkasına geçtiğimizde normal sıra sonuna kadar tersten örüyoruz.  Tekrar öne geliyoruz sıra sonuna kadar düz örüp arka kısmımızı da ters örüp öne geliyoruz.

parke taşı örgü modeli 3 resmi

Şimdi tekrar parke taşı motiflerimizi yerleştireceğiz. Sıra kaydırmamız gerekiyor. Mavi ipimizi alıyoruz kenar ilmeğimizi örüyoruz.  Yeşil ipimizle 3 düz ile başlamıştık bu kez kaydırma yapmak için mavi ipimizle 1 ilmek düz örüyoruz 2 ilmeğin altına 4.deliğe (mavinin ilk sırası oluyor) batırıyoruz ve ipimizi alıp ilmeğimizi çekiyoruz. Yine 3 tane düz örüyoruz ve sonrakinde yine alttan 4.ye batıyoruz devamında 3 düz örüyoruz. Sıra sonuna kadar bu şekilde devam ediyoruz ve kenar ilmeğimizi örüp tamamlıyoruz.

parke taşı örgü modeli 4 resmi

Arka sıramızı yine ters olarak sıra sonuna kadar örüyoruz. Öne geldiğimizde yeniden bir ters bir düz normal düz örmek suretiyle örgümüzü tamamlamış oluyoruz.  Gördüğünüz gibi oldukça basit bir model.

parke taşı örgü modeli 5 resmi

Sevgili hanımlar, İstediğiniz gibi renkleri ile oynayabilirsiniz isterseniz aralarındaki mesafeyi arttırabilirsiniz. Bu modelimizle harika kazak ve yelekler yapabilirsiniz.

Güzel günlerde kullanmanız dileği ile.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.