Kategoriler
Anlatımlı Örgü Modelleri

Ajurlu Fıstık Modeli Yapımı

 

Merhaba hanımlar bu modelimizde ajurlu fıstık modelimizin detaylarıyla daha rahat örebilmeniz için yardımcı olmaya çalışacağım. Örneğimiz 23 ilmekten oluşuyor. Kenarlarına yine daha mümtaza göstersin diye 3 er ilmek olarak başlıyorum.

Malzemeler

İp

Şiş

Yapılışı

İlmek sayımızı ayarlayarak üç kenar ilmeğimizi alıyoruz. Bir düz, bir artır, bir düz ipimizi öne alıp üç ilmeği aynı anda keselim. Bu aralardakini bir ters, bir düz olarak on üç tane yapıyoruz. İpimizi öne alıp Üçünü bir kesip, bir düz, bir artır, bir düz ve üç kenar ilmeğimizi örelim.

ajurlu fıstık modeli 1 resmi  ajurlu fıstık modeli 2 resmi

ajurlu fıstık modeli 3 resmi

Arka sıramız da düzü düz, tersi ters olarak yapalım. Sadece artırma yaptıklarımızı ters olarak örelim.

ajurlu fıstık modeli 4 resmi

Üç kenarımızı alıp, iki düz, bir artır, bir düz bir ters ipi arkaya alıp kestiğimiz yerden fıstık için ilmek çıkartalım. Az önce kestiğimizin yerin tam ortasına batalım. Burayı istediğiniz kadar çekebilirsiniz. Aradakileri yine düz ters olarak örelim.  Buradan yine kestiğimiz ilmeği bu sefer örmeden fıstık yapalım. Bir ters, bir düz artırıyoruz, iki düz ve kenar ilmeklerimizi örelim.

ajurlu fıstık modeli 5 resmi  ajurlu fıstık modeli 6 resmi

Üç kenar ilmeği alıp, dört ters, fıstıkları hepsini alıp keselim, yanındakini ters örüp aralardaki ters, düzleri örelim.  Normal de fıstıklar yan duruyor ve fıstıkları eğik durmasın, dik durması içinde şu tekniği uygulayalım.

ajurlu fıstık modeli 7 resmi  ajurlu fıstık modeli 8 resmi

Üç kenar ilmeğini örelim, üç tane düz, bir artır, bir düz, ipi öne alıp arada ilmekten sarkan ipi yukarıya çıkartıp ikisini bir örelim. Bir düz, bir ters, bir sola doğru keselim, bir düz, bir ters bir sağa doğru keselim. Bir düz,  bir artır, üç ilmek örelim ve kenar ilmekleri örelim. Arka sırada aynı şekilde tersi ters, düzü düz şeklinde örelim.

ajurlu fıstık modeli 9 resmi  ajurlu fıstık modeli 10 resmi

Yine fıstık yapıp, kenar ilmeklerini alıp, dört düz, bir artır, bir düz, bir ters bu kesip tam bu fıstığın tepesinden fıstık yapalım. Ve diğerleri yine aynı şekilde yukarıda anlattığım gibi devam edip örneğimizi oluşturalım. Sevdiklerinize bu modelden hediyeler yapmayı unutmayın. İyi günlerde kullanın…

ajurlu fıstık modeli 11 resmi