Kategoriler
Anlatımlı Örgü Modelleri

Penye İpten Kare Sepet Yapımı

Merhaba arkadaşlar yine sizlerle penye ipten sepet yapımı göstereceğim. Bu seferde kare sepet yapımını uygulayacağız. Kare sepetlerinizi de ekmek sepeti olarak içine bez dikerek masalarınızı çok şık gösterecek şekilde kullanabilirsiniz.

Malzemeler

Penye ip

6 numara tığ

Yapılışı

İlk olarak bir sihirli halka yapıyoruz. 2 zincir çekip bu oluşan boşluğa 7 tane sık iğne yapıyoruz. Daha sonra alttaki ipimizi çekerek yuvarlak haline getiriyoruz.

kare sepet 1 resmi  kare sepet 2 resmi

Daha sonra 1 zincir çekip, 1 tane sık iğne, 3 tane sık iğne yaparak sıramızı tamamlıyoruz.

kare sepet 3 resmi  kare sepet 4 resmi

Bir sonraki sıramızda ilk 1.1.3 olarak daha sonra 3 tane yaptığımız sık iğnenin arasına yine 3 tane sık iğne ve 3 tane tek sık iğne yapmaya devam ediyoruz. Büyüklüğüne göre ayarlayıp artırma yerlerinden devam edeceğiz. Bu sefer 5 tek 3 tane aynı yere sık iğne yaparak artırıyoruz.

kare sepet 5 resmi  kare sepet 6 resmi

Şimdide üst kısmının modelini yapıyoruz. 1 zincir çekip ilmeğin arkadaki kısmına batıp bir sık iğne yapıyoruz. Daha sonra bir zincir çekip üst sıraya çıkıyoruz. 1 sık iğne yapıyoruz ve bu sefer diğer sık iğnenin alt kısmına batırıp uzatarak dolgu yapıyoruz.  1 tane üst bölüme, 1 tane alt bölüme batarak yapıyoruz. Sıra sonuna kadar bu şekilde devam ediyoruz.

kare sepet 7 resmi  kare sepet 8 resmi

kare sepet 9 resmi

Daha sonraki sırada tam tersini yapıyoruz. Yani uzuna alt, alttakine uzun olarak yapıyoruz. Diğer sırada da yine uzuna kısa, kısaya uzun şeklinde her seferinde devam ediyoruz.  Boyutunu ayarlayıp bittirdikten sonra en son işlemimiz ağız kısmına sık iğneler yaparak kapatıyoruz.  İyi  günlerde kullanın..

kare sepet 10 resmi  kare sepet 11 resmi