Kategoriler
Anlatımlı Örgü Modelleri

Örgü Sepet Modeli Yapımı

Merhaba arkadaşlar son günlerin modası haline gelmiş penye iplerden sepet modellerini birde biz deneyelim dedik. Bu harika model istediğiniz her yerde kullanabilirsiniz. Makine üstlerinde, bebeklerinizin eşyaların da, aksesuarlarınız da hemen hemen her yerde kullanabileceğiniz bir modeldir. Haydi hanımlar fazlalık eşyalarımızı toparlayıcı sepetler örmeye başlayalım.

Malzemeler

Penye ip

9 numara tığ

Yapılışı

Öncelikle sihirli halka yapıp içine 6 tane sık iğne yapıyoruz. Sırayı birleştirip 1 zincir çekiyoruz.

sepet 1 resmi      sepet 2 resmi

Daha sonraki sıramızda 6 tane sık iğnemizi 12 sık iğne olarak her sıraya çift batarak yapıyoruz.

sepet 3 resmi

Daha sonraki sıramızda 1 çift, 1 tek olarak devam ediyoruz. Sonraki sıra 2 tek, 1 çift yapıyoruz. Tekleri çoğaltarak istediğiniz büyüklükte taban yapabilirsiniz.

sepet 4 resmi

Daha sonra örneğimizi oluşturmaya başlıyoruz. Sırayı birleştirdikten sonra modelimiz için 3 zincir çekip, 1 dola bir bat şeklinde 3 kere aynı deliğe yapıp sonra hepsini bir toplayıp bir zincir çekerek kapatıyoruz. Sıradakine 1 ilmek atlayarak aynı şekilde devam ediyoruz.

sepet 5 resmi    sepet 6 resmi

sepet 7 resmi

 

 

 

 

 

 

 

 

Püf noktası ilk 3 zincir çekiyoruz ya o zincirimizi kapatmak için oraya da dolgu yaparak kapatıyoruz. Fakat dolguyu yaptıktan sonra 1 zincir çekiyorduk ya bunu kapatmadan diğer zincirin içinden geçirerek kapatıyoruz. Bu şekilde zincirimizi yok edip güzel görünmesini sağlıyoruz.

sepet 8 resmi    sepet 9 resmi

sepet 10 resmi

Yine 3 zincir çekerek bir üst sıraya geçiyoruz. Bu sefer fıstıkların aralarındaki boşluklara batarak devam ediyoruz. İstediğiniz büyüklükte devam etmek isterseniz her seferinde 3 zincir çekerek devam edebilirsiniz. Her şekilde kullanabileceğiniz harika bir örgü modelidir. İyi günlerde kullanın…

sepet 11 resmi