Kategoriler
Anlatımlı Örgü Modelleri

Örgüden Kirazlı Anahtarlık Modeli Yapımı

Merhaba Hanımlar, işte yine sizlere minik kalan iplerinizi değerlendirmek için yapılan ve oldukça şık ve basit bir örgü modelimizden bahsedeceğim. Anahtarlıklarınızın çok şık ve gösterişli olmasını sağlayacak ve örmekten çok zevk alacağınız örgü modellerimizdendir. Hanımlar çekmeceler de sürünen napayım bu kalan ipleri diye düşünmeyin. Hemen şimdi çıkartın beraber değerlendirelim.

Malzemeler

ip

tığ

Yapılışı

İlk olarak 6 tane zincirimizi çekerek halkamızı oluşturup birleştiriyoruz. Bir sonraki sıramızda her halkaya iki kez batarak örmeye devam ediyoruz ve halkamızı tamamlıyoruz.

kiraz-1 resmi    kiraz-2 resmi

İkinci sıramızda her halkaya bir defa batarak örüyoruz. 3 . sırada yine her halkaya batarak örüyoruz ve bittikten sonra birleştiriyoruz. Daha sonra yuvarlak şeklimizi alan kirazımızın içini pamuk dolduruyoruz. Sonraki sıramızda ise eksiltme yapıyoruz.

kiraz-3 resmi    kiraz-4 resmi

Bu eksiltme işlemimiz ise ilk halkamıza batıyoruz ve çıkıp bir sonraki halkamıza batıp birleştiriyoruz. Bu şekilde işlemi bitirdikten sonra bir sonraki sırada bir sıra batıp, bir sıra atlıyoruz. Ve böylece gerçekleştirmiş olduğumuz kirazımız hazır ve ipimizi kesiyoruz. Şimdi ise yapraklarımızın örülüşünü anlatacağım.  Kirazımızın tam orta kısmına batıyoruz ve yeşil ipimizle 13 zincir çekiyoruz. Şimdi bu dalımızın ipini kesiyoruz. 2 yaptığımız kirazımızı da tam arka kısmından batıp, 13 zincir çekip ipimizi kesiyoruz ve iki kirazımızı birleştirip ve zincirimizi çekiyoruz.

kiraz-5 resmi    kiraz-6 resmi

Bu zincirimizi birleştirip, 8 zincir daha çekiyoruz. 8 zincirin 1. halkasına batıp, 1 tane doluyoruz ve bir tane tekli trabzan ve 3 tane 2li trabzan örüyoruz.  Sonra bir tekli trabzan ve 1 zincir çekip birleştiriyoruz.  Sonrasında oluşmuş olan yaprağımızın ortasından batıp ve düz zincir çekip yaprağımızı bitiriyoruz. Ve orta kısmına bir fiyonk ekleyerek muhteşem anahtarlığımızı tamamlamış oluyoruz.

kiraz-7 resmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.