Kategoriler
Anlatımlı Örgü Modelleri

Patchwork Patik Örgü Modeli

Merhaba hanımlar, bu patchwork patik modelimizi herkesin çok severek yapacağı ve rahatlık kullanacağını bilerek sizlere sunmak istedim. Oldukça yapılışı çok basit karelerle başlanıyor ve dikiminden sonra ortaya harika bir model çıkıyor. Bu örneğimiz çift taraflı kullanabileceğiniz hem iç kısmını, hem çevirip ters kısmını da kullanarak değişik modelmiş gibi de kullanılıyor. Haydi, hanımlar muhteşem görünen bu patiğimizi yaparak ayaklarımızı sıcak tutup, ayriyeten renklendirmeye hazırımsınız? Şimdi başlıyoruz.

Malzemeler

Bonbon klasik ip

5 numara şiş

İğne

Yapılışı

Patchwork patik örgü modelinde haroşa çalışacağız. Kaç ilmek atıyorsak o kadar sıra işleyip küçük kareler oluşturuyoruz. Yetişkine örmek için 12 ilmek başlayıp haroşa olarak 12 sıra örüyoruz diğer ipimizi geçirip yine 12 sıra örüyoruz. Bu şekilde 6 adet kutucuk (kare) örüyoruz. Bu karelerin 2.ve 6.sına eklemeler yapacağız. Bunun için 6parçamızın kesilen yan kısmına gelip buradan 12 ilmek çıkarıyoruz. İlk ilmeği çıkarmak için ilmeği alıp boşluğa batırıp diğer renk ipimizi boşluktan geri çıkartıyoruz. İlmeği çıkardığımız yerin yanında bulunan halka şeklindeki ipi alıp yanındaki boşluğa şişimizi batıp arkadan diğer renk ipi alıp çıkıyoruz. Bu şekilde 12 ilmek çıkarmış oluyoruz. Ve haroşa olarak 12 sıra örüp buradaki parçamızı da oluşturuyoruz.

patchwork patik 1 resmi  patchwork patik 2 resmi

6.kutunun eklemesini sol tarafa yapıyoruz ve 2 kutucuğun eklemesini de sağ tarafa yapacağız. Yine aynı şekilde ipimizi batıp çekerek ilmeklerimizi oluşturuyoruz ve 12 sıra haroşa ile buranın uzantısını da yaptıktan sonra patiğimizi katlamaya hazırız. Patiğimizi dıştan dikiyoruz.

patchwork patik 3 resmi  patchwork patik 4 resmi

İlk 2 kutuyu katlayım 3.ve 4.kutunun üzerine getirip kenarlardan bir sağdan halka bir soldan halka alarak dikiyoruz. İpimizi hiç çıkarmadan 6.kutunun (karenin) uzantısını katlayıp 5.kutuya katlayarak dikmeye devam ediyoruz.

patchwork patik 5 resmi   patchwork patik 6 resmi

Sona gelince alttan iğnemizi alıp temizliyoruz.

patchwork patik 7 resmi

6.kutumuzu da yine katlayıp 5. parçamıza dikiyoruz. Ve 6.parçamızın açık kalan kısmını katlayıp 4.parçaya dikiyoruz. Yan tarafta açıkta kalan kısmıda dikiyoruz ve üstte kalan parçayı da yine düzenleyip dikmeye devam ediyoruz. Ön kısmını dikmiyoruz giriş kısmımız açık kalıyor.

patchwork patik 8 resmi  patchwork patik 9 resmi

patchwork patik 10 resmi

patchwork patik 11 resmi  patchwork patik 12 resmi

Sevgili hanımlar, bakın resimdeki gibi aile olarak hepinize farklı renklerde yaparak ayaklarınızı hem sıcak, hem de şık gösterecek harika bir modeldir. Terse çevirdiğimiz de bile yukarıdaki fotoğraftan da görürsünüz ki her iki tarafı da harika model ortaya çıkıyor.

İyi günlerde kullanın.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.